Jelen tájékoztató célja, hogy iránymutatást adjon azokra az esetekre vonatkozóan, amikor az ukrajnai rendkívüli háborús vészhelyzet következtében az Európai Unióba menekülők magukkal hozzák a velük egy háztartásban élő, a CITES hatálya alá tartozó kedvtelésből tartott állataikat is.
A tájékoztató segítséget kíván nyújtani ezen állatoknak a rendkívüli helyzetre való tekintettel történő behozatalában, figyelembe véve azt is, hogy a későbbiekben, a háborús helyzet elhárultával ezeket az állatokat jogszerűen vihessék majd vissza tulajdonosaik Ukrajnába.
Fontos megjegyezni, hogy a tájékoztatás kizárólag a CITES és a vonatkozó Uniós jogszabályok előírásairól, és jelen helyzetben való alkalmazásáról ad iránymutatást. Állategészségügyi szempontból a NÉBIH oldalán található információk az irányadóak.
Alap esetben, ahogy az a honlapunkon szereplő leírásokban is szerepel, a kedvtelésből tartott állatok egy jelentős része, például de nem kizárólag a papagájok, és szárazföldi teknősök, főemlősök a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) és a vonatkozó uniós rendeletek hatálya alá tartoznak, így az Európai Unió területére történő behozataluk előzetes engedélyhez kötött.
Tekintettel az ukrajnai rendkívüli vészhelyzetre, és arra, hogy a jelen körülmények között a szükséges ukrán (re-)export engedélyek beszerzése nem lehetséges, a CITES-listán szereplő fajok példányai megfelelő engedélyek nélkül érkezhetnek meg az EU-ba.
A fentiek miatt elengedhetetlen, hogy a jelenlegi vészhelyzetben az EU-s országok illetékes hatóságai gyakorlatiasan és életszerűen járjanak el, figyelembe véve a vonatkozó jogszabályi kereteket.
A vészhelyzet alatt a CITES-es állatok Ukrajnából történő behozatalára vonatkozó eljárás
Amennyiben egy Ukrajnából menekülő személy CITES hatálya alá tartozó élő állatot kíván behozni a határon, import bejelentést kell tennie, mely eljárás alap esetben csak a CITES III. függelékében és a 338/97/EK Tanácsi rendelet C vagy D mellékletében felsorolt fajok behozatalát engedélyezné, viszont jelen helyzetben megkönnyíti a menekülők gyorsabb belépését és vámvizsgálatát.
Az import bejelentés tulajdonosi példányával, a menekülőnek később a célország CITES igazgatási hatóságától kell visszamenőleges CITES import engedélyt kérnie.
Az import bejelentésen mindenképpen szerepeljen:
- az állat tartójának
- a behozatal dátuma
- az állat fajának tudományos (latin) neve
- az állat egyedi jelölése (gyűrű, mikrochip stb., ha van egyedi jelölése)
- egyéb információ (ivar, kor, fotó, ha rendelkezésre áll),
melyek alapján később a hatóság –szükség esetén¬- felveheti a kapcsolatot a dokumentumok rendezése ügyében.
Az ily módon behozott példányokkal folytatott bármilyen kereskedelmi tevékenység tilos. Elajándékozásuk, szaporításuk nem engedélyezett, azoknak a menedékkérő birtokában kell maradniuk, más magánszemély részére nem adhatóak át.
Amennyiben a CITES hatálya alá tartozó állataikat Magyarországra a fenti módon hozzák be, azonban a körülmények miatt nem tudják azokat ideiglenesen vagy a továbbiakban gondozni, vagy tartani, az elhelyezés kapcsán kérjenek segítséget hatóságunktól (link).
FONTOS: A jogszabály szerint védett, vagy veszélyes állatok példányait, valamint a kedvtelésből tartott főemlősöket a hatóságok minden esetben hazai mentőközpontban helyezik el addig, amíg azokat a menedékkérő vissza tudja vinni Ukrajnába.
Javasoljuk, hogy további kérdés esetén szintén keressék hatóságunkat a honlapon található elérhetőségek valamelyikén.