A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (közismert nevén: CITES) részes feleinek 2019. augusztus 16-28. között Genfben megtartott konferenciáján több növény- és állatfaj védelmét erősítették, illetve új fajok kerültek az egyezmény hatálya alá.
A tengeri uborkák, illetve az imafűzérfa-félék közé tartozó, a kereskedelemben sokszor spanyol cédrusként említett Cedrela-fajok esetében a döntések hatálybalépésére 12 hónappal a döntéshozó konferencia után, 2020. augusztus 28-án került sor.
Védelem alá kerülő tengeri uborka fajok1
A tüskésbőrűek törzsébe tartozó tengeri uborkák fontos szerepet töltenek be a tenger- és óceánfenék biológiai folyamataiban és az ottani ökoszisztéma fenntartásában. E fajok az óceánok és tengerek sekély részein, parti sáv 45 méternél nem mélyebben lévő fenekén élnek, ahol üledékszűrögetéssel jutnak a számukra szükséges szerves anyagokhoz, majd a tápanyagok kiszűrése után „tiszta” homokot juttatnak a tengerfenékre. A tengeri uborkák több mint 200 szimbióta, parazita és egyéb faj számára jelentenek gazdát, így fontos szerepet játszanak a tengerek biológiai sokféleségének (biodiverzitásának) megőrzésében is. Bár magyar ízlésünknek meglepő lehet, a tengeri uborkákat a világ számos pontján, főleg Ázsiában előszeretettel fogyasztják. A túlhalászás miatt a tengeri uborka fajok állományai drasztikus csökkenésnek indultak, különösen az 1980-as évek óta. Ráadásul a példányok összegyűjtése sem igényel különösebb halászati technikát. A nemzetközi piacokon így egyre keresettebbé váltak, egyre több egyed került eladásra, ami drasztikus állománycsökkenéshez vezetett. Az alacsony egyedszámú, lassú mozgású fajok szaporodását tovább nehezíti, hogy az állománycsökkenés miatt a példányok egymástól való távolsága nő. Ezáltal a párosodni kívánó egyedek találkozásának esélye, valamint a területen az újratelepülés lehetősége is csökken.
Az egyedszám csökkenés miatt a három legveszélyeztetettebb tengeri uborka fajt (Holothuria (Microthele) fuscogilva, Holothuria (Microthele) whitmaei, Holothuria (Microthele) nobilis) a CITES II. függelékébe sorolták be.
A Cedrela nemzetségre vonatkozó védelmi szint szigorítása2
A fentiek miatt valamennyi Cedrela-faj felkerült a CITES II. függelékébe, és ezzel hasonló védelem illeti meg őket, mint a hangszerekhez leggyakrabban használt rózsafákat.
1 https://cites.org/sites/default/files/eng/cop/18/prop/E-CoP18-Prop-45-R1.pdf
2 https://cites.org/sites/default/files/eng/cop/18/prop/E-CoP18-Prop-57.pdf