Jelentős nemzetközi döntés született a túzok kisméretű rokonának védelmében.
A héten rendezték meg az indiai Gandhinagar-ban a vándorló vadon élő állatfajok védelméről szóló nemzetközi egyezmény (Bonni Egyezmény) 13. döntéshozó ülését, ahol a résztvevő országok kormányzati delegációi döntenek többek között új, veszélyeztetett fajok védelem alá helyezéséről. Hazánk számára kiemelkedően fontos döntés volt a reznek ún. I. függelékbe történő felvétele, amit a jelenlévő országok egyhangúlag támogattak. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy élőhelyén és vonulása során tilos a faj vadászata, hasznosítása és az országoknak fokozott intézkedéseket kell hozniuk védelme érdekében. Bízunk abban, hogy ez nagymértékben hozzá tud járulni e gyönyörű túzokfaj elsősorban ázsiai populációjának megerősödéséhez, ami reményt adhat újbóli hazai megtelepedésének is. A védelem szigorítására vonatkozó javaslatot Spanyolország dolgozta ki. A munkában a magyar Agrárminisztérium szakértői is részt vettek.
A reznek mellett olyan veszélyeztetett fajokra terjesztette ki az egyezmény a védelmét, mint az indiai elefánt, a Latin-Amerikában élő jaguár, a szintén túzokféle bengál florikán, valamint több, a fenntarthatatlan mértékű kereskedelmi halászat miatt kritikus helyzetben lévő cápafajok.
Az 1979-ben létrejött Bonni Egyezmény a vándorló fajok összehangolt, nemzetközi védelmét szolgáló keretmegállapodás, melyhez hazánk 1983-ban csatlakozott. Az egyezmény - más nemzetközi egyezményekhez hasonlóan - függelékek segítségével működik. Az I. függelék a veszélyeztetett, ezáltal fokozott védelmet igénylő vándorló állatfajokat tartalmazza, míg a II. függelékben az ún. kedvezőtlen védelmi helyzetű fajok szerepelnek, melyek védelmére a vándorlás útvonalába eső országok közös megállapodásokat köthetnek. Ilyen a EUROBATS, az európai denevérfajok populációinak megőrzéséről szóló megállapodás és az AEWA, az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodás - melyekhez Magyarország is csatlakozott.